Kominek i koza - próba porównania

18 września 2018

kominek czy koza

Pytanie o to, czy lepiej jest wybrać kominek, czy też piec wolnostojący pojawia się coraz częściej, odpowiedź na nie jest jednak możliwa przede wszystkim wówczas, gdy pozna się zalety zarówno jednego, jak i drugiego rozwiązania. Kominek uważany jest za rozwiązanie, które jest w stanie zastąpić centralne ogrzewanie, zwolennicy kozy zwracają zaś uwagę na to, że jest tania i w przeciwieństwie do kominka nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Jakie inne wady i zalety mają oba rozwiązania?

Gdy zastanawiamy się nad zakupem kominka musimy mieć świadomość tego, że będziemy potrzebowali sporo miejsca, zmieścić musi się bowiem nie tylko wkład, ale i jego obudowa. Kominek zazwyczaj zajmuje więc dużą część pomieszczenia i może je przytłoczyć, jeśli samo pomieszczenie nie jest zbyt duże. Często wydaje się jednak, że jest to poświęcenie, które warto ponieść, kominek posiada bowiem szereg zalet. Jak już wspomniano, może zastąpić centralne ogrzewanie, choć w tym wypadku konieczny jest zakup kominka z płaszczem wodnym albo takiego, które pozwala na dystrybucję gorącego powietrza.

Niestety, decydując się na kominek musimy liczyć się z tym, że nasz reprezentacyjny salon bardzo szybko może zamienić się w kotłownie, otwieranie drzwiczek kominka powoduje bowiem, że do mieszkania dostaje się zapach palonego drewna. Kłopotliwe może okazać się zresztą także samo donoszenie opału, może się bowiem okazać, że utrzymanie salonu w czystości będzie wyjątkowo trudnym zadaniem. Problemem może okazać się też sam wygląd kominka. Nie sposób nie zgodzić się z tym, że jest on niezwykle urokliwy, może jednak sprawiać wiele kłopotów osobom, które marzą o salonie w nowoczesnym stylem.

koza Oczywiście, problem ten, przynajmniej częściowo, starają się minimalizować podmioty odpowiedzialne za montaż urządzeń tego typu, ich klienci mogą więc decydować się dziś nie tylko na klasyczne obudowy, ale i na rozwiązania o wiele bardziej nowoczesne. Minusem kominków jest i to, że ich ceny nie są niskie, a sam montaż obudowy bardzo często skłania właściciela takiego rozwiązania do przeprowadzenia generalnego remontu.

Jest to szczególnie kłopotliwe wówczas, gdy kominek ma pojawić się w salonie, który zdążyliśmy już urządzić. Jeśli więc dysponujemy niewielkim mieszkaniem, a dogrzewanie go ogniem ma pełnić przede wszystkim funkcję pomocniczą, znacznie lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup pieca wolnostojącego. Piec taki nie zajmuje wiele miejsca, nie musimy przy tym obawiać się o skomplikowany montaż. Co więcej, decydując się na przeprowadzkę kozę zawsze możemy zabrać ze sobą.