Obsługa pieca wolnostojącego. Podstawowe informacje

13 października 2018

obsługa piecyków na drewnoOsoby, które decydują się na zakup pieca wolnostojącego jego moc mogą regulować na kilka sposobów. Na szczególną uwagę zasługuje w tym kontekście wykorzystanie szybra albo przepustnicy, regulacja ilości przepływającego powietrza przyczynia się bowiem do tego, że wydajność pracy pieca ulega zmianie. Innym rozwiązaniem zasługującym na uznanie jest termostat, z którym mamy do czynienia w najbardziej nowoczesnych piecach, pozwala on bowiem na automatyczną regulację przekroju wlotu powietrza do spalania.

Gdy zastanawiamy się nad sposobem dokładania opału powinniśmy mieć na uwadze to, że najczęściej wykorzystywane są w tym celu frontowe drzwiczki pieca. W sprzedaży dostępne są jednak również modele wyposażone w niewielkie drzwiczki umieszczone z boku albo z klapą zlokalizowaną w górnej płycie. Innym ważnym aspektem związanym z wykorzystywaniem kozy jest usuwanie popiołu.

obsługa pieca na drewnoCo do zasady, czynność ta powinna być wykonywana po każdorazowym paleniu, jeśli jednak nie mamy aż tyle czasu i cierpliwości, pamiętajmy, aby pozbywać się popiołu przynajmniej kilka razy w tygodniu. Nowoczesne piece oferują nam duże ułatwienie w tym zakresie, w zdecydowanej większości przypadków wyposażone są bowiem w specjalny pojemnik z pokrywą. Dzięki niemu pozbywanie się popiołu jest znacznie łatwiejsze, minimalizujemy bowiem ryzyko, że popiół rozsypie się po pokoju.

Nie powinniśmy zapominać i o tym, że nie w każdym punkcie domu piec wolnostojący będzie sprawował się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Za idealną można uznać sytuację, w której pojawi się on w centralnej części dolnej kondygnacji, w holu lub salonie. Twórcy kóz naciskają na otwartą przestrzeń wcale nie bez przyczyny, to bowiem właśnie ona umożliwia najpełniejsze wykorzystanie walorów grzewczych pieca wolnostojącego. Nie powinniśmy zapominać i o tym, że piec taki nie powinien stać zbyt blisko innych przedmiotów, w tym zwłaszcza łatwopalnych elementów wystroju wnętrz.