Piece wolnostojące

22 września 2018

piece pelletowe

Piecom wolno stojącym, czyli popularnym kozom, trudno jest odmówić nietypowego uroku – pomimo tego, że w ludzkich domach spotkać je można od setek lat, to ich popularność nadal nie słabnie. Co jest tego przyczyną? Klienci, którzy dziś chcieliby kupić jeden z takich pieców na pewno nie będą mogli narzekać na brak ciekawych propozycji – producenci prześcigają się w projektowaniu coraz bardziej nowoczesnych modeli, dzięki czemu coś dla siebie znajdą nie tylko miłośnicy tradycyjnych, wnętrzarskich rozwiązań, ale też ci, którzy wolą zdecydowanie bardziej innowacyjne pomysły na aranżację pomieszczeń swoich domach.

Kozy bowiem nie są już tylko źródłem ciepła, ale też – a dla niektórych nawet przede wszystkim – efektowną dekoracją wnętrza, nadającą mu charakter i tworzącą niepowtarzalny nastrój. Kojarzymy je już nie tylko z wiejskimi domami – świetnie odnajdują się także w nowoczesnych, eleganckich wnętrzach czy odwiedzanych jedynie w sezonie domkach letniskowych i działkowych. Kozy są też optymalnym wyjściem dla wszystkich, którzy uwielbiają ogień we wnętrzach swojego domu, a z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na postawienie kominka.

piece na peletyW przeciwieństwie do tych drugich, kozę można zamontować właściwie w każdym domu – wystarczy tylko doprowadzić do niej przewód kominowy. Współczesne kozy bardzo często wyposażone są w szerokie, przeszklone drzwi, dzięki którym oglądanie ognia jest tak proste, jak w kominku. Kozy są też dużo lżejsze od kominków – decydując się na jeden z takich pieców, nie musimy więc wzmacniać stropu, a najnowocześniejsze ich modele z powodzeniem ogrzeją pomieszczenie o powierzchni przekraczającej nawet sto metrów kwadratowych.

Niektórzy z nas pamiętają jeszcze, jak nasze babcie przygotowywały posiłki na takich właśnie piecach. Jeśli i my tęsknimy za gotowaniem na ogniu, w ofercie współczesnych producentów znajdziemy całe mnóstwo modeli z otworami umożliwiającymi postawienie garnka lub kociołka. Kozy to również idealne piece dla wszystkich, którym nie jest obojętne środowisko naturalne – zdecydowana większość dostępnych obecnie pieców to modele zasilane pelletem lub krykietem drzewnym.